Terapiju parodontopatije poželjno je otpočeti informisanjem o bolesti, edukacijom o pravilnom održavanju oralne higijene, te motivacijom pacijenta.
Osnovni uzrok nastanka oboljenja desni je neadekvatna oralna higijena. Naime, oboljenja desni nastaju akumulacijom plakana površini zuba i desni. Plak je meka, ljepljiva, bjeličasta naslaga, koja se sastoji uglavnom od bakterija. Njegova glavna osobina je prijanjanje (čak i na glatkim površinama zuba), a već nekoliko minuta nakon uklanjanja, počinje se nanovo stvarati. Svakodnevno pravilno četkanje zuba i korištenje zubnog konca efikasno uklanjaju plak. Plak koji na zubima stoji duže od dva-tri dana se stvrdnjava (mineralizuje), te tako nastaju zubni kamenac i konkrementi. Zubni kamenac i konkrementi se teže uklanjaju. Naime, ne mogu se ukloniti četkanjem ili korištenjem zubnog konca, nego isključivo stomatološkim tretmanom (ručno ili ultrazvučnim aparatima).
Savjeti za održavanje oralne higijene (kontrola dentalnog plaka):
Kontrola dentalnog plaka podrazumijeva dosljedno uklanjanje dentalnog plaka, a postiže se pravilnim održavanjem oralne higijene. Najbolji način za uklanjanje bakterija dentalnog plaka je svakodnevno četkanje zuba i čišćenje među zubnih prostora. Pacijentima se savjetuje:
Pravilne tehnike održavanja oralne higijene:
Postoji više tehnika pranja zuba.Svaka od njih mora biti efikasna, jednostavna za izvođenje, te adekvatno sprovedena (prilikom primjene se ne oštećuju desni i zubi).
Jedna od najčešće preporučivanih tehnika četkanja zuba je objašnjena u nastavku:
Pravilno korištenje zubnog konca: