Afte su neinfektivne, okrugle, jasno ograničene bolne i recidivirajuće ranice (ulceracije) u ustima. Riječ je o oštećenjima pravilnog kružnog ili ovalnog oblika, sa žućkastim dnom i crvenim rubom. U pravilu se uvijek javljaju na pokretnoj sluznici usne duplje, tj. na unutrašnjoj površini usana, jeziku, podjezičnom prostoru, obraznoj sluznici i/ili mekom nepcu. Afte se veoma rijetko javljaju na tvrdom nepcu i/ili zubnom mesu. Simptomi koji prate nastanak afti su peckanje, a ponekad i intenzivna bol na zahvaćenom području. Afte su bolest mlađe populacije, pojavljuju se najčešće od 10. do 19. godine, s tendencijom ponovnog javljanja tokom života. Takođe, statistički se češće javljaju kod žena.
S obzirom na veličinu, afte se mogu pojaviti u tri klinička oblika:
Uzroci afti
Afte su relativno česta pojava. Neke osobe pogađaju češće od drugih. Njihov uzrok nije potpuno jasan, ali smatra se da ulogu igra više faktora. Neki od tih faktora su:
Liječenje afti
Postoje 4 aspekta u liječenju afti: liječenje upale, simptoma boli, gubitka kontinuiteta epitela i/ili liječenje sekundarne infekcije. Liječenje topičkim kortikosteroidnim preparatima (triamcinolon-acetonid, fluocinonid, betametazon) je vrlo djelotvorno za smanjenje same upale, bilo u rastvoru, masti, gelu ili adhezivnoj pasti. Simptome boli liječimo topičkim anestetikom u formi gela (lidokain 2%) ili analgetikom (diklofenak). Sekundarnu infekciju preveniramo (ili liječimo) lokalnim antiseptikom (hlorheksidin, heksetidin) ili tetraciklinskim rastvorima, dok vitaminskom terapijom (vitamini A, B5 i B6) možemo ubrzati zarastanje epitela i uzrokovati podizanje otpornosti organizma.
U slučaju kada afte nastaju kao rezultat neke od postojećih sistemskih bolesti, kao što su gastrointestinalna oboljenja, neka hronična oboljenja i/ili anemija, potrebno je primijeniti adekvatnu terapiju za liječenje osnovnog oboljenja, koje će sljedstveno dovesti do iščezavanja afti i poboljšavanja opšteg stanja bolesnika.
Autor – Doc. dr Verica Pavlić
Literatura